Máte-li jakékoli dotazy, neváhejte se zeptat vyškoleného personálu, který Vám rád doporučí opalovací čas, pomůže vybrat krém, nebo naopak rozmluví další opalování.

Složení slunečního záření

Sluneční světlo je energie, která se skládá z paprsků různých vlnových délek. Rozlišujeme UV ultrafialové záření – viditelné světlo a IČ infračervené tepelné záření. UV záření dělíme na UV-A, UV-B a UV-C záření. Nebezpečné pro zdraví člověka je UV-C záření. To je však odfiltrováváno zemskou atmosférou a na Zem se s výjimkou míst s ozonovou dírou nedostává. Pro opalování je důležité jak UV-A tak UV-B záření ve správném poměru. Sluneční záření podléhá výkyvům jak atmosférickým, tak časovým. Naproti tomu v soláriu lze nastavit přesnou expozici individuálně pro každého jednotlivce. Při opalování v soláriu tedy probíhají stejné pochody jako na přírodním slunci s tím, že můžeme vytvořit pro každého člověka vzhledem k jeho přírodnímu fototypu ideální opalovací harmonogram. Tak jako opalování na přímém slunci v sobě nese opalování na soláriu rizika, zejména při překročení doporučených opalovacích časů.

Poznejte svůj fototyp

Rozeznáváme čtyři základní fototypy kůže:

 • typ – velice světlá kůže, blond vlasy, modré oči – téměř vždy se spálí
 • typ – světlá kůže,vlasy blond nebo světle hnědé, modré, šedé nebo zelené oči – rychle se spálí a špatně se opaluje
 • typ – světle hnědá kůže, hnědé vlasy, oči šedé, hnědé – může se spálit, ale opaluje se dobře
 • typ – tmavá pleť, tmavé vlasy i oči – spálí se výjimečně, opaluje se výborně

Většina středoevropanů je 2. nebo 3. fototyp.

Urychlení opalování

Své opálení můžeme urychlit užíváním Betakarotenu, nebo Akcelerátory:

Užíváním betakarotenu

Betakaroten patří mezi antioxydanty. Redukuje účinky volných radikálů a volného kyslíku. Navíc dodává pleti charakteristické bronzové zbarvení. Betakaroten se doporučuje užívat již před započetím opalovací kúry a pokračovat během ní.

Akcelerátory

Akcelerátory jsou krémy určené pouze do solárií. Používají se před opalováním. Jsou to urychlovače opálení. Vzhledem k tomu, že tyto přípravky počítají s expozicí v soláriu, jsou velmi hydratizující, zpravidla obsahují komponenty na bázi antioxydantů, vitamíny a látky, které zvyšují rychlost pigmentace.

Podle složení existují akcelerátory pro začínající zákazníky, které urychlují pigmentaci nebo pro již pokročilé a opálené zákazníky, kde naopak prodlužují opálení a dovolují zhnědnutí do hlubšího tonu.

Jak pečovat o pokožku po opalování

Stejně tak jako existují přípravky před opalováním v soláriu, existuje i kosmetika po opalování v soláriu. Ta má za úkol okamžitou i dlouhodobou hydrataci, popřípadě zklidnění pokožky tak, aby tmavé opálení vydrželo co nejdéle. Zároveň tyto přípravky připravují pokožku pro další opalování..

Sprchování po opalování

Není důvod se po opalování v soláriu nesprchovat. Pigmentace, ať už okamžitá – přímá nebo pozdější – nepřímá, nelze smýt vodou. Pokud však používáte solární kosmetiku, která obsahuje samoopalovací složku, může tato složka působit i po expozici v soláriu. Pak je lepší sprchování odložit.

Ochranné brýle a čočky

V soláriu používejte vždy ochranné sluneční brýle. Chrání Váš zrak před UV zářením. Čočky není důvod před opalováním v soláriu vyndávat. Čočky naopak mají v sobě UV filtr. Samozřejmě neopravňují použití solária bez ochranných brýlí. Někdy však může dojít k pocitům suchosti očí. Použijte obvyklé zvlhčující prostředky.

Opalování v těhotenství

Opalování v těhotenství není zakázané, chce jej pouze provádět s ještě větší rozvahou než jindy. Některé ženy mohou být v těhotenství citlivější na UV záření a na jejich pokožce se mohou objevit pigmentové skvrny. Stejně tak mohou být ženy v těhotenství citlivější na teplo a přehřátí. Doporučujeme konzultaci se svým ošetřujícím lékařem

Příznivé vlivy UV záření

Léčba osteroporézy – zvýšené lámavosti kostí na základě úbytku vápníku. Pro absorpci vápníku v kostech, vlasech a zubech je kromě hormonů zapotřebí i vitamín D. Ten právě vzniká v pokožce vlivem UV-B záření

Léčba lupenky – psoriásy

Mírnou formou slunění v soláriu lze zlepšovat stav lupénky.

Léčba akné

Slunění samo o sobě příznivě ovlivňuje pokožku s akné. Je třeba se však opalování vyvarovat tehdy, kdy jsou k léčbě akné podávána antibiotika, případně Retin A a další léky. Řešte po dohodě s lékařem.

Léčba depresí a výkyvu nálad

Je prokázáno, že spektrum světla blízké světlu slunečnímu pozitivně ovlivňuje psychiku člověka. Obzvlášt v zimním období, při nedostatku denního světla může mít pobyt v soláriu příznivý vliv.

Kdy naopak může solárium uškodit

 • Vždy tehdy, překročíte-li doporučenou expozici pro Váš kožní fototyp
 • Berete-li antibiotika, či jiné léky, u nichž je uvedeno, že nemáte pobývat na slunci.
 • Při rodinné dispozici k rakovině kůže
 • Při nadměrném opalování v soláriu hrozí tvorba vrásek a ničení elasticity kůže.
 • Nepřekračujte doporučené časy a používejte solární kosmetiku.
 • Nedoporučujeme opalování dětí v soláriu.
 • Vždy si zjistěte, jsou-li v pravidelných časových intervalech vyměňovány zdroje UV záření trubice.

Další informace naleznete na www.zdrave-opalovani.eu